Strona główna > Wolność poniżej pasa > Jak odkrycie penicyliny wpłynęło na życie seksualne Amerykanów

Jak odkrycie penicyliny wpłynęło na życie seksualne Amerykanów

Powszechnie uważa się, że początek rewolucji seksualnej miał miejsce na przełomie lat 60. i 70. XX wieku w wyniku rozpowszechnienia się pigułki antykoncepcyjnej, liberalnego podejścia do seksu i zmiany wartości moralnych. Według artykułu, który został niedawno opublikowany online w czasopiśmie Archives of Sexual Behavior, rewolucja seksualna rozpoczęła w drugiej połowie lat 50. dzięki penicylinie.

W 1928 roku penicylinę odkrył Aleksander Fleming. W 1941 roku Howard Walter Florey i Ernst Boris Chain po raz pierwszy zastosowali ją w warunkach klinicznych. W 1945 cała trójka za odkrycie penicyliny i jej efektów leczniczych otrzymała Nagrodę Nobla.

Dowody naukowe wskazują na to, że odkrycie penicyliny doprowadziło do zwalczenia epidemii syfilisu (kiły), co spowodowało wzrost ryzykownych nietradycyjnych zachowań seksualnych (rozumiany jako wzrost zachorowalności na rzeżączkę, nieślubnych urodzeń i udziału nastoletnich urodzeń) w drugiej połowie lat 50. XX wieku w USA.

Zachorowalność na kiłę [wykres 1.] rosła podczas II wojny światowej aż do 1947, wtedy osiągnęła maksimum, potem zaczęła spadać i 1957 osiągnęła minimum. Umieralność na kiłę [wykres 1.] zaczęła gwałtownie spadać w latach 40. i 50. Analiza regresji wykazała, że wzrost ryzykownych nietradycyjnych zachowań seksualnych nastąpił bezpośrednio po zwalczeniu epidemii kiły:

  • Zapadalność na rzeżączkę [wykres 2.] zaczęła rosnąć podczas II wojny światowej aż do 1947, potem zaczęła spadać i osiągnęła minimum w 1957 i od tego roku zaczęła gwałtownie rosnąć. W latach 1957–75 zapadalność na rzeżączkę wzrosła o 300%.
  • Wskaźnik nieślubnych urodzeń u białych kobiet [wykres 2.] w latach 1941–53 był stosunkowo stały, a od połowy lat 50. zaczął systematycznie rosnąć. Między rokiem 1955 a 1975 wskaźnik ten wzrósł o 250%. Wskaźnik nieślubnych urodzeń wśród niebiałych matek [wykres 3.] wygląda podobnie.
  • Udział nastoletnich urodzeń u białych dziewczyn [wykres 2.] malał podczas II wojny światowej, a zaczął gwałtownie rosnąć od połowy lat 50. W latach 1955–75 ten udział wzrósł o blisko 50%. Udział nastoletnich urodzeń wśród niebiałych matek [wykres 3.] prezentuje się podobnie.

Wykres 1.
zapadalność na kiłę – liczba nowych przypadków kiły na 100 000 osób
umieralność na kiłę – liczba zgonów na kiłę na 100 000 osób

Wykres 2.
Zapadalność na rzeżączkę – liczba nowych przypadków rzeżączki na 100 000 osób
Wskaźnik nieślubnych urodzeń – liczba urodzeń nieślubnych dzieci na 1 000 żywych urodzeń wśród białych matek
Udział nastoletnich urodzeń – procent żywych urodzeń przez białe nastoletnie (mające 19 lat oraz młodsze) matki

Wykres 3.
Wskaźnik nieślubnych urodzeń – liczba urodzeń nieślubnych dzieci na 1 000 żywych urodzeń wśród niebiałych matek
Udział nastoletnich urodzeń – procent żywych urodzeń przez niebiałe nastoletnie (mające 19 lat oraz młodsze) matki

Reklamy
  1. Brak komentarzy.
  1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: