NAMBLA

North American Man/Boy Love Association (NAMBLA) – przypuszczalnie największa organizacja pedofilska w USA.

Organizację założył w 1978 roku David Thorstad – działacz homoseksualny (były przewodniczący Gay Activists Alliance i założyciel Coalition for Lesbian and Gay Rights) i skrajny lewicowiec (były członek trockistowskiej Socialist Workers Party). Rok później, Gay Community News opublikowało artykuł Thorstada, w którym stwierdził, że ostatecznym celem ruchu gejowskiego jest wolność seksualna dla wszystkich, nie tylko dla gejów i lesbijek, ale także dla młodych osób i dzieci.

NAMBLA wchodziła w skład najpierw Council of Lesbian and Gay Organizations, a potem International Lesbian and Gay Association (ILGA). W 1993 roku Rada Gospodarcza i Społeczna ONZ przyznała ILGA status konsultanta. W 1994, żeby odrzucić zarzuty o powiązania ruchu homoseksualnego z pedofilami, ILGA wyrzuciła ze swojego składu organizacji członkowskich NAMBLA i inne pedofilskie stowarzyszenia – Project Truth i holenderskie Vereniging Martijn. ILGA straciła status konsultanta, ale odzyskała go w 2011 roku.

Celem organizacji jest doprowadzenie do zakończenia ucisku mężczyzn i chłopców utrzymujących dobrowolne stosunki poprzez:

 • budowanie zrozumienia i wsparcia dla takich stosunków
 • edukowanie społeczeństwa o dobroczynnej naturze miłości męsko-chłopięcej
 • współpracę z organizacjami gejowskimi, lesbijskimi, feministycznymi oraz z innymi ruchami wyzwoleńczymi
 • wspieranie wyzwolenia wszystkich osób od seksualnego uprzedzenia i ucisku, niezależnie od ich wieku

Członkowie NAMBLA twierdzą, że potępiają wykorzystywanie dzieci, a chodzi im wyłącznie o stosunki miłosne za zgodą obydwu stron. Nazywają siebie „boyloverami”. Opowiadają się za zniesieniem wieku przyzwolenia, ale sami deklarują, że nie łamią prawa i nie zachęcają do tego.

Na swojej stronie internetowej NAMBLA powołuje się na badania naukowe, które wskazują na to, że większość kontaktów seksualnych między dorosłymi mężczyznami a chłopcami jest dobrowolna, nieszkodliwa i okazuje się wręcz korzystna dla chłopców. Ponadto przeglądając stronę pedofilów, możemy dowiedzieć się, że delfiny też „to” robią, a miłość męsko-chłopięca była główną formą męskiego homoseksualizmu w cywilizacji Zachodniej (i nie tylko) oraz nierozerwalnie wiązała się ze szczytowymi momentami kultury zachodniej – starożytną Grecją i epoką renesansu.

Część organizacji homoseksualnych odcięła się od NAMBLA, wiedząc, że skojarzenie homoseksualizmu z pedofilią może zaszkodzić wizerunkowi gejów i lesbijek. Przyjęły one antyheteroseksualną strategię: To nie my! To heteroseksualiści! Ale niektóre organizacje homoseksualne poparły postulat zniesienia wieku przyzwolenia, m.in. Canadian Lesbian and Gay Rights Coalition czy holenderska, najstarsza organizacja LGBT na świecie – COC Nederland, która dąży do akceptacji pedofilii, mając nadzieję rozszerzyć ideę tożsamości homoseksualnej. Ruch gejowski i pedofilski zachodzą na siebie, udzielając sobie wzajemnej pomocy w różnych krajach. W USA organizacje homoseksualne starają się marginalizować pedofilię jako zjawisko „niegejowskie”. Z tego powodu, między NAMBLA a homoseksualnymi aktywistami dochodziło do różnych spięć. A to gejowska prasa potępiła pedofilów, a to próbowano im zakazać uczestnictwa w gejowskich paradach. Jedno wydarzenie przeszło do historii. W 1986 roku podczas gejowskiej parady w Los Angeles, Harry Hay, weteran ruchu gejowskiego, na znak protestu przeciwko wykluczeniu pedofilów z parady, maszerował z napisem „NAMBLA idzie ze mną”. Organizatorzy parady wezwali policję, która zagroziła, że aresztuje Haya, jeśli nie usunie napisu. Hay odmówił.

„Wolność jest niepodzielna. Wyzwolenie dzieci, kobiet, boyloverów i homoseksualistów w ogólności, może nastąpić tylko jako komplementarne aspekty tego samego marzenia.” – napisał David Thorstad, założyciel NAMBLA. Czy jego marzenie się spełni?

Wolność seksualna dla wszystkich! North American Man/Boy Love Association

Bibliografia:

 1. Linz D, Imrich D (2001), „Child pornography”, W: SO. White (ed.), Handbook of Youth and Justice (s. 92), New York: Kluwer Academic/Plenum Publishers.
 2. Hajek C, Abrams JR, Murachver T (2005), „Female, Straight, Male, Gay, and Worlds Betwixt and Between: An Intergroup Approach to Sexual and Gender Identities”, W: J. Harwood, H. Giles (eds.), Intergroup Communication: Multiple Perspectives (s. 51), New York: Peter Lang Publishing.
 3. Thorstad D (1991), „Man/Boy Love and the American Gay Movement”, Journal of Homosexuality, 20 (1–2), 251–74. PMID: 2086634.
 4. Thorstad D (1995), „Homosexuality and the American Left: The Impact of Stonewall”. Journal of Homosexuality, 29 (4), 319–49. PMID: 8655975.
 5. Sandfort T (1986–7), „Pedophilia and the Gay Movement”, Journal of Homosexuality, 13 (2–3), 89–110. PMID: 3302030.
 6. „Who We Are”, nambla.org.
 7. „Expulsion of organizations marked as pedophile from ILGA”, paedosexualitaet.de.
 8. COC Nederland, coc.nl.
 9. David Thorstad, „Pederasty and Homosexuality”, nambla.org.
 10. David Miller, „Outcomes of Man/Boy Sexual Relationships Can Science Shed Some Light?”, nambla.org.
 11. Earl Koenig, „Dolphins Do It”, nambla.org.
 12. ILGA (2011), „ECOSOC: LGBT voices at the United Nations / ECOSOC Council vote grants consultative status to ILGA”, ilga.org.
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: